Lenntech Oczyszczanie Wody i Powietrza Lenntech Oczyszczanie Wody i Powietrza

Systemy klimatyzacji i legionella

Możliwe zanieczyszczenie systemów oczyszczania powietrza bakterią Legionella

Systemy oczyszczania powietrza w budynkach, znane również pod nazwą systemów klimatyzacji nie tylko chłodzą ale także oczyszczają i nawilżają powietrze. Systemy te związane są z ryzykiem wybuchy tak zwanej choroby legionistów powodowanej przez bakterie Legionella, inaczej legionellozy (ostatnio wybuch choroby w hiszpańskim domu handlowym).

Jakie jest pochodzenie bakterii Legionella i jakie jest ryzyko jej występowania?

Bakteria Legionella pneumophila pojawia się naturalnie w wodach powierzchniowych (nawet w wodzie pitnej). Jednak aby się rozwijać i mnożyć wymaga ona obecności składników odżywczych, miejsca bytowania tak jak w przypadku biofilmu oraz temperatury wody pomiędzy 20-55 stopni.

Jeśli grupa bakterii Legionella zostaje uwolniona z biofilmu, a woda w której ona występuje jest rozpylona i wdychana przez ludzi z osłabioną odpornością, może ona spowodować wystąpienie choroby legionistów.

W holenderskich systemach oczyszczania powietrza temperatura powyżej 25 stopni zdarza się rzadko. Zwykle nie występują w nich "mokre plamy" z biofilmem, w których bakteria Legionella może się rozwijać.


Jakie są możliwe zagrożenia?

  1. Systemy klimatyzacji wsysają świeże powietrze z zewnątrz. To powietrze może zawierać drobne krople lub aerozole z chłodni kominowych, fontann lub innych źródeł .

  2. Systemy oczyszczania powietrza często recylkulują powietrze w biurach i innych budynkach aby zaoszczędzić energię. Jeśli w budynku znajduje się źródło bakterii Legionella np. prysznice, fontanny lub systemy zraszania roślin, zanieczyszczone powietrze cyrkuluje w całym budynku.

  3. W czasie zimy zimne i suche powietrze jest nawilżane, ponieważ w wyniku podgrzania jego wilgotność względna spada. W tym celu używane są specjalne sekcje nawilżające. Sekcje te powinny zawierać systemy dezynfekcji takie jak dezynfekcja UV lub ozonem, które wymagają regularnego oczyszczania z biofilmu.

Lenntech jest producentem i dostawcą rozwiązań dla wyżej opisanych problemów. W celu uzyskania informacji, rady lub zamówienia możesz wysłać fax lub skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.

o Lenntech

Lenntech BV
Distributieweg 3
2645 EG Delfgauw

tel: +31 152 610 900
fax: +31 152 616 289
e-mail: info@lenntech.com


Copyright © 1998-2017 Lenntech B.V. All rights reserved